Nedostatky jízdního řádu

Večerní a noční vlaky v Hradeckém Kraji

Večerní a noční vlaky jsou určitě jednou z věcí, které dosti chybí, jedná se například o zrušené spoje z Náchodska trať 026 s Trutnovem, kdy vlak po 22. hodině jede pouze ve všední dny, přitom by alespoň jeden motorák našel v pátek či sobotu využití i v pozdější době, kdy lidé jezdí z ze zábav apod. a vlak v půl deváté je opravdu brzy.

Podobně je na tom i spoj Pardubic a Hradce s Trutnovem, kde o víkendu jede poslední spoj v 19:30 z Pardubic a ve 20:00 z Hradce, přitom dříve jezdíval za Pardubic ve 21:30 a z Hradce ve 22:00. Tento spoj býval často využíván hokejovými fanoušky, jezdícími na extraligový hokej do Pardubic a Hradce, se zrušením spoje museli začít jezdit auty. V pátky a soboty by jistě našel využití i vyloženě noční motorák například v 0:00, či 1:00.

Patrně nejhorší večerní spojení je z Trutnova, kdy poslední vlak jede v půl deváté a další až v pět ráno. Dříve jezdíval poslední spoj cca ve 22:30 a byl využíván hlavně cestujícími, kteří jeli z odpolední i tito lidé museli přesednout do aut. Přitom vlak, který jezdí ve všední dny jen do Č. Kostelce v 19:40 by mohl být posunut na 22:30-40 a i zde by stačil jeden obyčejný motorák.

Sjednocení názvu vlaků podle linek aneb "Berounka a Hradečan"

Aktualizováno 8/2019:
Byť jen částečně se tímto někdo začal zabývat a do Trutnova tak bude jezdit opět Krakonoš! Rychlík do Meziměstí bude zrušen a Hradečan tak pojede maximálně do Letohradu. 

Většina linek byla sjednocena logicky, Ostravan z Prahy do Ostravy a zpět, Svitava z Prahy do Brna a zpět přes Třebovou a Vysočina přes Brod, nebo Ještěd z Pardubic do Liberce. Vlaky, které mají na stejné trase jiný cíl se jmenují jinak, příklad je Třebovka, která jede z Prahy do Třebové a nebo Jan Perner, který končí už v Pardubicích, vždy je to tak, že to cestujícího trkne podle cílové stanice.

Jsou však i názvy, které jsou spíše matoucí, než aby usnadnily orientaci, například na lince R16 z Prahy do Železné Rudy, vše se jmenuje Berounka a je jedno jestli končí v Klatovech a nebo už v Plzni. Opravdu by bylo tak těžké Pojmenovat rychlíky co končí v Železné Rudě třeba "Šumava", "Úhlava" ty co končí v Klatovech a zbytek co končí v Plzni by byl Berounka? Ale dejme tomu, že to berou podle povodí.

Skutečný kočkopes o kterém je více v článku ZDE se s novým jízdním řádem zrodil na lince R10 a to v podobě rychlíků pojmenovaných "Hradečan" už jen to označení je dosti pofidérní a daleko lépe by sedělo "Hradecký rychlík" nebo třeba "Cidlina", zde je však problém, že ne vše v Hradci končí a u těchto vlaků je toto označení skutečně matoucí. Do Letohradu jede místo "Kyšperku" Hradečan, jede i místo "Dobrošova" do Meziměstí a nebo do Trutnova místo "Krakonoše" to jsou nejen tři různé cílové stanice, ale i tři různé směry a kdo se v tom má teď vyznat?! 

Vždyť třeba název rychlíku Praha-Trutnov Krakonoš má mnohem větší tradici než nějaký Hradečan... Zde je vidět snaha kopírovat legendární expres Ostravan, ale ten má x let tradici a název je zažitý.

Opět je tak šíleně těžké to rozdělit podobně jako je tomu u vlaků z Prahy do Pardubic a Třebové? Krakonoš vždy jezdil do Trutnova, tak proč těch šest párů rychlíků do Trutnova nepojmenovat "Krakonoš", do meziměstí by to mohl být "Dobrošov" a nebo "Metuje". V letohradu by zase mohl končit "Kyšperk" nebo "Orlice".

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky